Kadınlar Günü’nde ben sizden elektrik aldım,kısa devre yaptım :)


Efendim,Fizik bilgim iyi olmasa da Türk olmam münasebeti ile ve hassaten cehaletim nisbetinde bila istisna her konuda itina ile ahkam kesebilirim:
Bakalım neler var elektrik mevzuunda;


1-Abonelik

Abonelik mukavelenizi kırmızı cübbeli nüfus memuru tanzim ediyor,evleniyorsunuz,”kapalı  devre” kuruluyor,Yalnız;aynı elektrik hattından az ya da çok elektrik alıyorsunuz,elektrik kesilse de kesilmese de hatta kullanmasanız bile “tesis bakım ücreti”,”sayaç okuma ücreti”,”abonman ücreti” ödüyorsunuz.Arasıra verdiğiniz aldığınız hediyeler de “kontrol kalemi”vazifesi yapıyor .Akşamları eve geç kalırsanız”gecikme cezasının KDVsini”bile ödüyorsunuz.
Abonelik süresince doğru akım alırsanız her şey tıkır tıkır yürüyor,”alternatif akım” alıyorsanız “ruh ve kalp saglığınız tehlikede” demektir.
Alternatif akımı fazla alırsanız aboneliğinizin iptali gündeme gelebiliyor ancak abonelik iptalinde çok ağır bedeller ödüyorsunuz.En azından aboneliğin başında verdiğiniz başlık veya düğün takıları, çeyizler filan ”yani depozito bedeli”yanıyor.
Bi de “faz”mevzuu var,abonelik tek bir faz üzerine kurulu ise “monofaze”,birden fazla faz üzerine kurulu ise “trifaze”oluyor ki hanımlar hep” monofaze abone olmak zorunda,ayrıca dötüne güvenen erkek abonelere ” fazlar arasındaki gerilimi” kontrol altında tutabilmek kaydı ile dört faza kadar dinen bile caiz.
Son zamanlarda abonelik ile ilgili olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu şöyle bir uygulama hazırlığında:

2-Kaçak elektrik

Abone olmadan elektrik almaya kalkarsanız kısa devre yapma tehlikesi mevcuttur, üstelik kaçak elektrik mevzuunda atomlar arasındaki elektron akışı hakkında Adli Tıp karar verirse yandınız.
For ekzampıl :küçük Emrah’ın Bursa macerası

Bi de bu mevzuun” ithal elektrik” kısmı var ki dil dile değmeden dil öğrenenin bu konuda fetva vermesi halinde katli vacip olduğundan edebimizle susuyoruz.

3-Yüksek voltaj

Şayet erkekseniz ve bütçenize bakmadan ünlü bir hatuna takılıp evi barkı satıp kredi kartlarınızı patlattığınız  halde münasebetinizin maliyetini karşılayamıyorsanız durum aynen bir buçuk voltluk pilin koskoca elektrik motorunu çevirmeye çalışması gibidir.İzahı zordur “karışık devre”dir

Bir de bunun hayasız bayanlar için olan  versiyonu vardır,akranları hacca gitmiş mirasyedi bir playboy bulup gül gibi karısından boşatır da”cancan,concon” olabilirseniz ve bünyeniz tırtıkladığınız elektriği bilumum akaret nevi mülke tedavül edebilirse işte bu elektriği sonradan bulacağınız genç ve sportmen sevgilinize aktarabilirsiniz ki ,son tahlilde bir gün siz  de şarj tutmayacaksınız.

4-Statik elektrik


Abonelik sözleşmeniz 40 yılı geçince elektriğin sizin için tek anlamı yün namaz takkenizi çıkarırken kırlaşmış saçlarınızın “çat,çat” diye ses çıkarması olacaktır.Bir de kolunuzdaki tüyler dikildiğinde ilk ergenlik hatırası gibi heyecan duyacaksınız.

Mavi haptan elektrik üretiliyor ama sizin tesisat kaldırmaz beyefendi!.

5-Elektriğin ışık etkisi


kendinizce sağlam bir elektrik alıyorsunuz ama karşınızdakinin bundan haberi yok nasıl oluyorsa içiniz açılıyor, ferahlıyorsunuz kendinizi on yaş daha genç hissediyorsunuz,Kendinize daha iyi bakıp şekil yapıyorsunuz,cici kıyafetlerinizi giyip,platonikanızın sizi farketmesi için fırsat kolluyorsunuz,sizi farkettiğinde heyecandan titreyip oradan uzaklaşıyorsunuz ama üç otuz para kazanırken pembe pancurlu ev,spor araba ,yılda üç yurtdışı tatili hayali bile kuruyorsunuz ya işte o anki durum tam da sineksavarın etrafında dolaşan sivri sineğin halet i ruhiyyesine eşit.
Yani kafa hep bi milyon.Sonrası malum,çok yaklaşırsanız zızzz,zızzz,çat,güm.

6-Topraklama


Bütün enerjinizi Ankara’daki bir ampul alıyor ve ortalık giderek kararıyorsa buna “topraklama” adı verilir.Toprağın altında rahat bırakırlarsa namerdim.


7-Negatif elektrik almak

Birine Uyuz oluyorsunuz negatif elektrik alıyorsunuz ve buna rağmen peşinizi bırakmıyorsa muhatabınız bir” elektro mıknatıs”tır

8-Osmanlı’nın mevzuya katkısı

Osmanlı,bilim özürlü olsa da cihan şümul bir imparatorluk olmasının ardında günümüz bilimine ışık tutan bir sürü keramet yatar.
Mesela bir aleti icad etmeden tarif edebilmiştir:
“hamama gider kurnaya,düğüne gider zurnaya” tarifiyle kasdedilen alet,”Paratoner” dir.
Buna benzer başka bilimsel sırları da en çok Adnan Hoca çözmüştür.Mübarek adam yaa!.

9-“jeneratörler”

Aslında bunlar ihtiyaca göre çeşit çeşit,lakin en meşhur iki marka Adriana Lima ve Tom Cruise,Yalnız Tom Cruise’un sanıldığı gibi heybetli olmadığı,” çanta tipi jeneratör” sayılabileceği görenlerce ileri sürülüyor.Yine de evde elektrik varsa jeneratör ilanlarına bakmayın,depresyona sebeb olur.


10-Kendi elektriğini üretmek.


Dedik ya Osmanlı’da keramet çok,Ne demişler”kendi kendine gelin güvey olmak”demek ki o zaman da varmış bu mevzu

Çağımızda en net tafsilat yine bizim  Cübbeli Ahmet Hoca’da.

” Üç mezhebe göre günah,Hanbeli’ye göre vaciptir” diyor

11-Fiş-Priz mevzuu

Efendim,mevzua  edep dışı nazarlarla bakmanın manası yok.

Ancak bi  elektro-psikolojik tesbit var ki,bunu necip milletimize ilk kez açıklamaktan fevkalade gurur duyuyorum:

Şimdi kıvrak zekalı, nadide bir bünyeyi alıyorsunuz,
Siz bu adama elektrik konusunda Rabbül Alemin izin verdiği her bir şeyi öğretiyorsunuz,Yigidim    azmediyor azmediyor, saygın bir kurumun başına bile geliyor “Ferasetli adam” dediğin böyle olur,Rabbim böylelerini başımızdan eksik etmesin.Onu o makamlara getirene kurban olayım ben.

Nazar-ı dikkatinizi celbederim,Kadınlar günü münasebeti ile demeç vermiş:
Nurettin birader’de  o kadar engin bilgi mevcutken nerden geldi fişe,prize?

Subliminal Mesaj denilen naneyle bir alaka var mı?

Nurettin Birader gibi,ben gibi,eski yılbaşı akşamlarında siyah- beyaz Schaub Lorenz televizyonda 30 saniyelik  Nesrin TOPKAPI  temaşasına yetişmiş ve  şimdilerde yaşı kemale erenler,doğru söyleyin aklınıza ilk gelen filmin adı ne?

İşte ORTAK AKIL budur.

Efendim,kakara kikiri iyisiniz vallahi,

Bu kadar izahat,bu kadar tafsilat iyi de  nereden geliyor bu değirmenin suyu ?

bizim evde çorba nasıl kaynayacak?

evladü iyal taş mı yiyecek? düşünmüyorsunuz di mi?

Mevzuun bu kısmında hala yeteri kadar elektrik alamayanlar varsa müessesemizde mahdut miktarda

şu cihazdan bulunmakta olup sonraki makalelerimizin finansiyesi için umumun istifadesine arz edilmiştir:“Cahilin sözü bol,anlayışı kıt olur” ama zor da olsa şunu anladım 🙂

Hiçbir elektrikli aletin kullanma kılavuzunu sonuna kadar okuyamayan,meramını ortalama üç yüz kelime ile anlatan bir milletin birbirine olan duygularını elektriğe bağlamasını izah etmek de kolay değilmiş.

Savaş KAYAN.09.03.2011

Reklam

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s